Blog

Obezitenin Sebepleri Nelerdir?

Obezitenin Sebepleri Nelerdir?

Obezitenin sebepleri oldukça çeşitlidir ve her kişide yaşanan obezite hastalığının nedeni farklı kaynaklara dayanmaktadır. Günümüzde obezite hasatlığı, tüm toplumların ortak sorunudur. Bu sorunun yaşanmasından artışın gözlemlenme sebebi; kent yaşamının ağırlık kazanması, insanların kötü beslenme alışkanlıklarına sahip olması ve hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olması gelmektedir. Bununla birlikte obezite hastalığının ortaya çıkmasını tetikleyen başka unsurlar da söz konusu olmaktadır.

Obezite hasatlığı, her kişide aynı sebebe bağlı olarak ortaya çıkmamaktadır. Bu rahatsızlık erişkin bireylerde gözlemlenebildiği gibi çocuklarda da söz konusu olabilmektedir. Kadınları, erkekleri ve çocukları etkisi altına alan obezite hastalığının genel olarak nedenleri aşağıdaki gibidir:

 • Beslenmenin fazla ve yanlış olarak gerçekleştirilmesi
 • Fiziksel aktivitenin az olması
 • Yaşın ilerlemesi
 • Sahip olunan kronik hastalıklar
 • Genetik faktörler
 • Psikolojik etkenler
 • Yanlış diyet uygulamaları
 • Alkol ve tütün gibi zararlı alışkanlıklara sahip olunması
 • Kullanımı yapılan bazı ilaçlar
 • Gebelik ve doğum
 • Hormonal bozukluklar

Görüldüğü üzere obezitenin sebepleri oldukça çeşitlidir. Obezite hastalığının tedavi edilmesi için de öncelikle obeziteye neden olan unsurun tespit ve buna göre bir tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki obezite tedavisi kişilere özel olan bir tedavidir. Diyet listesinden egzersiz listesine, kullanılması gereken ilaç ya da takviyelerden cerrahi girişimlere kadar her bir obezite tedavisi kişiye özel olarak uygulanmaktadır.

Obezite ve Genetik Yatkınlık

Yapılan araştırmalar, obezite hastası olan kişilerin genetik yatkınlığının fazla olduğunu ortaya koymaktadır. Buna göre aile geçmişinde obezite hastalığı bulgusu olan kişilerin, obezite sorunu yaşaması daha olasıdır. Anne ve babası obezite kategorisinde olan kişilerin, obeziteden dolayı rahatsızlık yaşaması riski yüksektir. Obezite sebepleri arasında, anne ya da babasından birinin obezite hastası olması da yer almaktadır. Anne veya babasından birinin obezite hastası olan kişilerin obezite mağduru olması söz konusu olabilmektedir. Dolayısı ile aile geçmişinde obezite olan kişilerin yemek yemek alışkanlıklarına dikkat etmesi ve hareketli bir yaşamı tercih etmesi tavsiye edilmektedir.

Obezite ve Yanlış Diyet Uygulamaları

Obezite tedavisi kapsamında kişilerin uygulaması gereken diyet listesi tamamen kişiye özel olarak hazırlanmalıdır. Çünkü her bireyin obezite mağduru olmasının nedeni, boyu, kilosu, ihtiyaç duyduğu besin değerleri ve kalori miktarı farklıdır. Dolayısı ile aşırı kilolarından şikayetçi olan kişilerin, uzman diyetisyen kontrolünde diyet uygulaması gerekmektedir. Başka yerlerden ve uzman olmayan kişilerden alınan diyet listesi obezitenin sebepleri arasında yer almaktadır. Yanlış uygulanan diyet listesi nedeniyle kişiler kilo vermek isterken daha fazla kilo alabilmektedir.

Obezite ve Yaş Faktörü

Her bireyin metabolizma hızı farklıdır ve kilo verilmesinde etkili olan en büyük unsurlardan biri; kişilerin metabolizma hızlarıdır. Metabolizması hızlı çalışan kişilerin sindirim sistemlerinde bir sorun bulunmadığı sürece kalori yakması daha kolay ve hızlıdır. Ancak yaşın ilerlemesi ile birlikte kişilerin metabolizma çalışma hızlarında bir düşüş gözlemlenmektedir. Dolayısı ile ilerleyen yaş, metabolizma hızını düşürme etkisi gösterdiği için yaşa bağlı olarak da obezite gelişebilmesi söz konusudur.

Obezite ve İlaç Kullanımı

Obezitenin sebepleri arasında ilaç kullanımı da bulunmaktadır. Çeşitli sağlık sorunlarından dolayı kullanılması gerekli olan ilaçlar, kilo alımına ve dolayısı ile obeziteye sebep olabilmektedir. Ayrıca sahip olunan kronik hastalıkların bazıları da obezite gelişmesine neden olmaktadır. Bu sebeple, kullanılan ilaçlara bağlı olarak da kişilerin obeziteye yakalanabilmesi söz konusudur. Bu durumda, kullanılması gereken ilaçlar bırakılmadan uzman bir diyetisyene başvurulması gerekmektedir. Kronik hastalıklar sebebiyle gelişen obezite hastalığı da gelişen tıp teknikleri sayesinde obezite cerrahisi kapsamında tedavi edilebilmektedir.

devamı
Obezite Ameliyatı ve Fiyatları

Obezite Ameliyatı ve Fiyatları

Obezite, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de kamu sağlığını tehdit eden ciddi bir problemdir. Genetik ve çevresel faktörlerle birlikte, yanlış beslenme alışkanlığı ve sağlıksız bir yaşam pratiği bu soruna yol açabilmektedir. Obezite hastalığıyla mücadelenin yolu ise, zararlı alışkanlıkları değiştirmekten geçer. Ancak bazı durumlarda, hastaya cerrahi müdahale uygulanması gerekebilir. Diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi istenen sonucu vermediyse, cerrahi müdahale faydalı olacaktır.

devamı
Obezite Belirtileri

Obezite Belirtileri

Başta Dünya Sağlık Örgütü (WHO) olmak üzere yetkili kurumların yaptığı araştırmalar, dünya nüfusunun önemli bir kısmının obezite hastalığına sahip olduğunu ve yine büyük bir çoğunluğun da risk grubunda olduğunu gösteriyor. Özellikle son otuz yılda, obezitenin tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar artış gösterdiği bilinmekte. Yanlış beslenme alışkanlıklarına, hareketsizliğe ve çevresel faktörlere bağlı olarak görülen bu artış, erken tanının önemini de ortaya koyuyor.

devamı
Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi

Obezite, genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir rahatsızlık olsa da, araştırmalar ve istatistikler bu hastalığın büyük ölçüde sağlıksız beslenme ve yaşam alışkanlıklarından kaynaklandığını göstermektedir. Diyabet, kalp yetmezliği, solunum rahatsızlıkları gibi birçok semptoma sebep olan obezite, günümüzde kamu sağlığını tehdit eden hastalıklardan biridir. Obezite, ölümcül bir hastalık olmasına rağmen, tedaviye kapalı değil ve tanı ne kadar erken konursa hastalığın tedavisi o kadar kolay olacaktır.

devamı
Obezite'nin Nedenleri

Obezite'nin Nedenleri

İstatistikler ve araştırmalar, obezitenin son otuz yılda, tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar arttığını göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından Asya, Afrika ve Avrupa’nın çeşitli yerlerinde yapılan ve 12 yıl süren bir araştırma, obezitenin bu araştırmanın sürdüğü zaman boyunca %10 ile %30 arasında arttığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte ABD ve İngiltere gibi ülkelerde nüfusun önemli bir kısmının obezite hastalığına sahip olduğu da bilinmektedir. Diğer yandan, yine Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, obezite hastalığı bulaşıcı hastalık ve açlıktan daha çok ölüme neden olmaktadır.

devamı