İleal İnterpozisyon

İleal İnterpozisyon Nedir?

İleal interpozisyon, ince bağırsakların daha etkili bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen, kilo kaybını hedef alan, üst ince bağırsaklarda anatomik değişikliklerin yapıldığı bir ameliyattır. Metabolik cerrahi kapsamında gerçekleştirilen bu ameliyatta kısaca; ince bağırsağın son kısmı ile başlangıç kısmı yer değiştirilmektedir. Böylelikle şeker direnci hormonu direnci oluşmasına sebebiyet veren hormonlar devre dışı bırakılmaktadır. Bu ameliyatta temel hedef; kişilerin şeker direnci hormonu direnci hormonlarını azaltmak ve duyarlılık hormonlarını arttırmak olmaktadır.

İleal interpozisyon ameliyatı, şeker hastalığı ameliyatı olarak da bilinmektedir. Özellikle tip 2 diyabet hastaları için kesin çözüm olarak sunulan bu operasyonun oldukça fazla yararlı etkisi bulunmaktadır. Bu ameliyat yalnızca tip 2 şeker hastalarına uygulanmakla birlikte, aşırı kilo probleminden dolayı obezite cerrahisi anında da gerçekleştirilebilmektedir.

İleal Interpozisyon Ameliyatı Nedir?

İleal interpozisyon ameliyatı, etkisi oldukça geniş olan bir ameliyat türüdür. Başta şeker hastalığı olmak üzere, yüksek tansiyon hastalığı, obezite hastalığı ve kolesterol hastalığı nedeniyle de oldukça önemlidir. Bu ameliyatın yapılabilmesi için öncelikle kişilerin mideleri tüp mide haline getirilmektedir. Dolayısı ile ileal interpozisyon ameliyatı için öncelikle tüp mide operasyonu yapılmalıdır.

İleal interpozisyon operasyonu tam olarak; tip 2 şeker hastalığını tamamen ortadan kaldırmak amacıyla gerçekleştirilen bir operasyondur. Bu ameliyat kapsamında Ghrelin adlı hormon tamamen ortadan kaldırılmakta ve mideye gitmekte olan gıdaların emilimi hızlandırılmaktadır.

İleal Interpozisyon Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İleal interpozisyon ameliyatı anestezi altında, kapalı yöntemle gerçekleştirilen bir ameliyattır. Bu ameliyatta çok ekstrem bir durum olmadıkça laparoskopi yani kapalı ameliyat tekniği uygulanmaktadır fakat kapalı tekniğin uygulanamadığı hastalarda açık ameliyat tekniği de kullanılabilmektedir. Hastaların midesinin tüp mide haline getirilmesi ile başlayan İleal interpozisyon ameliyatının ikinci aşamasında ince bağırsak üzerinde işlem yapılmaktadır. İnce bağırsağın ilk bölümü ile son bölümünün yer değiştirilmesi ile devam eden operasyonda son olarak on iki parmak bağırsağı ve ince bağırsağın son bölümü arasında işlem yapılmaktadır.

Görüldüğü üzere İleal interpozisyon ameliyatı oldukça önemli bir ameliyattır ve hayati organlara müdahale söz konusudur. Bu sebeple, bu ameliyatı olmaya karar veren kişilerin iyi bir araştırma yapması gerekmektedir. Alanında uzman metabolik cerrahlara ve başarılı bir ekibe yaptırılması gereken bu ameliyatta hastaların oldukça dikkatli olması ve doğru tercihler yapması gerekmektedir. Her ne kadar ağır bir ameliyat olarak gözükse de, işin uzmanları tarafından yapıldığında İleal interpozisyon ameliyatları sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Özellikle tip 2 şeker hastalığının cerrahi olarak kesin tedavisi amacıyla uygulanan İleal interpozisyon ameliyatı yalnızca 18 yaş sınırını aşmış olan kişilere uygulanabilmektedir. Bu ameliyatın gerçekleştirilebilmesi için üst yaş sınırı da bulunmaktadır ve bu sınır 65’tir. Dolayısı ile 18 yaş ile 65 yaş arasında, genel sağlık durumunda İleal interpozisyon ameliyatı olmasına engel teşkil edecek bir durumu olmayan herkese ameliyat uygulanabilmektedir. Fakat iyileşme süresi ve operasyon başarısı anlamında bu ameliyatın mümkün olduğunca erken yaşta yapılması tavsiye edilmektedir.

İleal interpozisyon ameliyatlarında erken teşhis ve erken müdahale oldukça önemlidir. Çünkü erken yaşta ve erken dönemde ameliyat olan kişilerin iyileşme süreleri daha kısadır ve ameliyatın başarı oranı da yüksek olmaktadır.

Tip 2 diyabet hastalığının kesin tedavisi olarak bilinen İleal interpozisyon operasyonunda temel amaç; hastalığın sonlandırılmasıdır ve bununla birlikte aşırı kilosu bulunan kişilerin de kilo vermesi sağlanmaktadır. Uzman hekimlerce ve doğru bir ekiple yapıldığı sürece herhangi bir riski bulunmayan bu ameliyat oldukça ciddi bir ameliyattır. Çünkü operasyonda mide ile birlikte bağırsaklara da müdahale söz konusudur ve bağırsakların anatomisi de değiştirilmektedir. Bu sebeple ameliyat kapsamında bazı risklerin oluşabilmesi söz konusudur.

İleal interpozisyon ameliyatlarında ilk bir yıl içerisinde emilim sorunlarının yaşanması oluşabilecek olan riskler arasında bulunmaktadır. Bununla birlikte en büyük risk de; ameliyat sonrasında hastalığın tekrarlanması riskidir. Her ne kadar diyabetin tekrar başlaması düşük bir ihtimal olsa da yine de mümkündür.

İleal interpozisyon operasyonunda bu risklerin dışında her ameliyatta söz konusu olan risklerin varlığı da söz konusudur. Operasyon sonrasında yaşanabilecek olan risklerden bir tanesi; akciğer enfeksiyonu riskidir. Karşılaşma sıklığı az olan akciğer enfeksiyonu ile birlikte ağrı ve şişlik gibi durumlar da yaşanabilmektedir. Ayrıca uzun süre hareketsiz kalınması durumunda kalp hastalıklarının da yaşanabilmesi söz konusudur. Riskler ve avantajlar açısından ele alındığında; İleal interpozisyon ameliyatının sağladığı yarar oldukça fazladır. Dolayısı ile ameliyatın yararı göz önüne alındığı, riskleri çoğu hasta tarafından katlanılabilir karşılanmaktadır.

Her hastada farklı olmakla birlikte genel olarak İleal interpozisyon ameliyatları yaklaşık 2 saat sürmektedir. Ameliyatın süresi, hastaların genel sağlık durumlarına ve ameliyat esnasındaki değişken koşullara göre farklılıklara uğramaktadır. Sonuç olarak bu operasyon, 2 saatten az ya da fazla sürebilmektedir. Ameliyat süresi hakkında en kesin ve net bilgi uzman doktorlardan öğrenilebilmektedir.

İleal interpozisyon ameliyatı sonrası kadar öncesi de büyük önem taşımaktadır. Dolayısı ile ameliyat olmaya karar veren kişiler, ameliyat gününe kadar sakin bir yaşam tarzını benimsemeli, bol bol dinlenmelidir. Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları bulunan kişiler bu alışkanlıklarına son vermeli ve ameliyatta oluşabilecek riskler nedeniyle sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemelidir.

Alanında uzman ve deneyim sahibi olan hekimler, hastalarına İleal interpozisyon operasyonu öncesinde yapması ve yapmaması gerekenler hakkında detaylı olarak bilgi vermektedir. Dolayısı ile hastalar, hekimlerinin uyarılarını dikkate almalı ve ameliyata zinde bir şekilde girmelidir. Ameliyat öncesinde hekimler, hastalardan çeşitli tetkikler istemekte ve tavsiyelerini bu tetkik sonuçlarına göre belirlemektedir.

İleal interpozisyon operasyonu sonrasında genel olarak hastaların büyük bir çoğunluğu, bir gün sonrasında hastaneden taburcu edilmektedir. Hastaneden taburcu edilen hastalara da özel durum değişkenlikleri dışında genel olarak bir haftalık yatak istirahatı verilmektedir. İstirahat sonrasında iş ya da sosyal yaşama dönüşte bir takım kısıtlamalar bulunmaktadır. Bu sebeple, bu operasyonu olmaya karar veren kişilerin önceden planlamalarını yapması gerekmektedir.

İleal interpozisyon ameliyatı sonrasında ilk 6 hafta boyunca hastalara özel bir diyet programı verilmektedir. Altı hafta sonrasında diyetin uygulanması ile diyabette gerileme sağlanmakta ve sahip olunan fazla kilolar da verilebilmektedir.

Bu operasyon sonrasındaki ilk 3 gün içinde hastalara duş almaması tavsiye edilmektedir. Üç gün sonrasında hastalar, sabunsuz ve kimyasal maddesiz olarak duş alabilmektedir.

Tip 2 şeker hastalarının, hasatlıklarından kurtulmak için son yıllarda başvurduğu bir cerrahi girişim olan İleal interpozisyon ameliyatı yüzde 90 oranında başarısı olan bir ameliyattır ve bu anlamda, bu ameliyat için kesin çözüm denilebilmektedir. Bu ameliyat sonrasında, pankreasın rezervinin tükenmemesi durumunda tip 2 diyabet hastalığının tekrar etmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Dolayısı ile İleal interpozisyon operasyonu, kesin çözüm sunan bir operasyondur. Bu ameliyatın başarı oranının yüksek olması, tip 2 diyabet hastalarının bu tedavi yöntemini tercih etmesinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir.

Bilgi Almak için İletişime Geçin!

0212 953 20 08

Uzman Ekibimiz Size Bilgi Vermek için Hazır!

  Neden Biz?

  Yıllık Tecrübe
  8
  Hasta Memnuniyeti
  95 %
  Ülkede Faaliyet
  25

  Güncel Blog Yazılarımız

  Obezite Ameliyatlari Sonrasi Egzersiz ve Spor Sürecleri

  Obezite Ameliyatı Sonrası Spor ve Egzersiz Süreçleri

  Obezite çağımızın en önemli hastalıklarından biridir. Sadece fazla kilolar değil, hayatınızı tümüyle etkileyecek bir hastalıktır. İlerleyen süreçte tip 2 diyabet hipertansiyon gibi rahatsızlıkları da beraberinden…