Obezite Nedir?

Obezite

Obezite, günümüzde modern çağ hastalığı olarak bilinmektedir genel sağlık durumuna olumsuz etki etmekte, yaşam kalitesini düşürmektedir. Pek çok hastalığın tetiklenmesine neden olan obezite rahatsızlığı, vücuttaki yağ kütlesinin yağsız olan kütleye göre daha fazla olması durumudur. Başka bir anlatımla obezite; sahip olunan boya göre sahip olunan ağırlığın fazla olması durumudur. Bu durum, birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır ve bu hastalıkların başında diyabet ile nefes darlığı gelmektedir. Fakat obezite hastalığının önüne geçebilmek mümkündür; tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Obezite hastalığı her bireyde aynı şekilde yaşanmamaktadır dolayısı ile uygulanacak olan tedavi de obezite sorunu bulunan kişilerin özelliklerine göre farklılaşmaktadır. Sonuç olarak obezite türüne göre tedavi yöntemi belirlenmektedir. Sağlıklı bir yaşam için obezitenin kontrol altına alınması gerekmektedir.

Kimlere Obez Denir?

Kimlerin obez olarak nitelendirilebileceği, yapılacak olan beden kitle indeksi ölçümüyle ortaya konabilmektedir. Obezite hastalığının teşhis edilebilmesi için bu ölçümün yapılması şarttır. Dolayısı ile kişilerin boy uzunlukları ile kütlesinin birbirine oranı, kişilerin obez olup olmadığı sonucuna ulaşılmasını sağlamaktadır. Bu ölçüme göre; kişilerin kg cinsinden ağırlıkları, boy uzunluklarının karesine bölünmektedir. Çıkan sonuca göre kişilerin obez olup olmadığı, obez ise de hangi kategoride obez olduğu saptanmaktadır.

Beden kitle indeksi sonucuna göre 18,5 altında olan kişiler zayıf kategorisinde, 18,5 ile 24,9 arasındaki kişiler normal kategorisinde, 25 ile 29,9 arasındaki kişiler fazla kilolu kategorisinde yer almaktadır. 30 ile 39,9 arasındaki kişiler obez kategorisinde ve 40 üzerinde olan kişiler de aşırı derecede obez kategorisinde bulunmaktadır.

Obezitenin Neden Olduğu Hastalıklar

Obezite birçok hastalığın ortaya çıkmasında etkili olmaktadır ve bu sebeple sağlıklı bir yaşam sürülebilmesi için obezite tedavisi bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak bu hastalığın yol açtığı diğer sağlık sorunları şunlardır:

 • Solunum yolu hastalıkları
 • Diyabet
 • Kısırlık
 • Regl düzensizliği
 • Cinsel işlev bozuklukları
 • Yüksek tansiyon hastalığı
 • Kolesterol
 • Kalp ve damar hastalıkları

Obezite sorunu yaşayan kişilerde yaygın olarak görülen diğer hastalıklar bunlardır. Yaşam kalitesinin düşmesine ve yaşamsal bir risk oluşturması sebebiyle obezitenin kontrol altına alınması gerekmektedir.

Obezite Çeşitleri

Obezite hastalığının farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu hastalığın çeşitlerinin farklı olması, uygulanacak olan tedavinin de farklılaşmasına yol açmaktadır. Dolayısı ile obezite hastalığından şikâyet eden kişilerin öncelikle obezite türü belirlenmeli ve daha sonra tedavi aşamasına geçilmelidir. Genel olarak obezitenin çeşitleri şunlardır:

 • Genetik obezite
 • Basit obezite
 • Sekonder obezite
 • Hipersellüler obezite
 • Hiperplastik obezite
 • Santral obezite
 • Subkutanöz obezite

Her hastalıkta olduğu gibi en etkili tedavi yönteminin uygulanması için öncelikle bu hastalığa neden olan durumların net olarak ortaya konması gerekmektedir. Obezite hastalığında da obezitenin türünün bilinmesi, en etkili tedavinin tercih edilmesinde etkili olmaktadır.

obezite-cerrahi
obezite-ameliyati

Obezite Tedavisi

Obezite hastalığının tedavi edilmesi için öncelikle diyet programlarından yararlanılmaktadır. Diyet programı ve egzersiz yöntemleri ile kilo veremeyen kişiler için obezite cerrahisi yöntemlerinden destek alınmaktadır. Spor ve diyet programlarına rağmen kilo veremeyen ve ideal kiloya ulaşamayan kişilere uygulanan obezite cerrahisi için öncelikle hastalar, endokrinolojik olarak muayene edilmektedir. Daha sonra uzman hekimin de gerekli görmesi durumunda başka alanlarda da tıbbi olarak değerlendirilmektedir.

Tüm değerlendirmeler sonucunda, obezite cerrahisi kapsamında uzman doktorlar hastaların genel durumlarını göz önünde bulundurarak gerekli olan tedavi yöntemini tavsiye etmektedir. Genel olarak obezite için uygulanan tedaviler şunlardır:

 • Diyet tedavisi
 • Egzersiz tedavisi
 • Davranış değişikliği tedavisi
 • İlaç tedavisi
 • Obezite cerrahisi

Obezite cerrahisi, obezitenin giderilmesi için diğer yöntemlerin etkili olmadığı durumlarda kişilere uygulanmaktadır ve bu tedavi yönteminde cerrahi bir girişim söz konusudur. Temel olarak obezite cerrahisinde mide hacminin küçültülmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda farklı uygulamalar söz konusu olmaktadır. Obezite cerrahisi kapsamında uygulaması gerçekleştirilen operasyonlar şunlardır:

Öncelikli olarak obezite sorunu yaşayan kişilerin, obezite cerrahisi kapsamında bir operasyon olabilmesi için beden kitle indeksinin 35 ve üstü olması gerekmektedir. Tıbbi uzmanlar kontrolünde beslenme alışkanlıkları değişimi, diyet programı ve egzersiz programları ile kilo veremeyene kişiler, obezite cerrahisinden yararlanmaktadır. Ayrıca obezite dışında çeşitli kronik hastalıklara sahip olan ve beden kitle indeksi 30 üstü olan kişilere de obezite cerrahisi önerilmektedir.

Obezite cerrahisi yöntemlerinde hangi hastaya, hangi cerrahi yöntemin maksimum fayda sağlayacağı uzmanlar tarafından belirlenmektedir. Dolayısı ile obezite cerrahisine başvuracak olan kişiler, uzman doktorların tavsiyeleri doğrultusunda karar almalıdır.

Tüp mide ameliyatı günümüzde en fazla tercih edilen obezite cerrahisi uygulamasından biridir. Sleeve Gastrektomi adı da verilen bu operasyonda amaç; mide hacmini küçültmektir. Bu operasyonla birlikte obezite sorunu yaşayan kişilerin mideleri yaklaşık olarak 100cc’ye kadar küçültülmektedir. Böylelikle tüp mide ameliyatı olan kişiler, normalin altında çok az bir gıda ile maksimum düzeyde tokluk hissi yaşamaktadır.

Tüp mide ameliyatlarında, cerrahi uygulamalarla midenin bir bölümü çıkartılmakta ve geriye tüp çeklinde bir mide bırakılmaktadır. Küçülen mide hacmi sayesinde aşırı gıda tüketiminin önüne geçilmektedir. Ayrıca hastalardan midede bulunan açlık hormonu salgılama bölümü de çıkartıldığı için hastalar açlık hissi yaşamamaktadır.

Gastrik Bypass, obezite sorunu yaşayan kişilerin başvurduğu cerrahi girişimlerden biridir ve bu operasyonda hastaların midesinin bir kısmı bypass edilmektedir. Midenin yaklaşık olarak 50cc’lik kısmının ince bağırsağa dikilmesiyle gerçekleştirilen bu işlem sayesinde, tüketilen gıdaların bir kısmının emilim gerçekleşmeden vücuttan atılması sağlanmaktadır.

Obezite tedavisi için yoğun olarak tercih edilen yöntemlerden bir tanesi de mide balonu uygulamasıdır. Mide balonu uygulamasında, endoskopi cihazı ile hastaların ağzından giriş yapılmakta ve mide içerisine balon konumlandırılmaktadır. Mideye yerleştirilen balon operasyon ile şişirilmekte ve böylelikle hastanın tokluk hissine kavuşması sağlanmaktadır. Balonun varlığı nedeniyle tokluk hissi yaşayan kişiler, daha az gıda tüketmekte ve böylelikle kilo almamaya, kilo vermeye başlamaktadır.

Mide balonu operasyonunda hastalara herhangi bir kesi atılmamaktadır ev bu nedenle ameliyatsız obezite tedavisi yöntemi olarak bilinmektedir.

Bilgi Almak için İletişime Geçin!

0212 953 20 08

Uzman Ekibimiz Size Bilgi Vermek için Hazır!

  Neden Biz?
  8
  Yıllık Tecrübe
  82 %
  Başarı Oranı
  25
  Ülkede Faaliyet
  Güncel Blog Yazılarımız