Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı, obezite cerrahisi kapsamında sıklıkla tercih edilen ve sıklıkla uygulanan bir ameliyat yöntemidir. Bu ameliyat yöntemi, Sleeve Gastrektomi veya mide küçültme ameliyatı olarak da bilinir. Obezite hastalığı bulunan kişilerin midelerinin küçülmesi sağlanmakta ve mideye tüp şekli verilmektedir. Dolayısı bu ameliyat yöntemi, adını operasyon sonrasında mideye verilen şekilden almaktadır.

Tüp mide ameliyatları ülkemizde olduğu gibi dünyada da en fazla tercih edilen obezite cerrahisi operasyonudur. Çünkü bu operasyon sonrasında hastaların iştahları baskılanmaktadır. Ve az yemek ile maksimum düzeyde doyması sağlanmaktadır. Böylelikle kilo alımına engel olunmaktadır. Ve sahip olunan fazla kilolar da uygulanacak olan beslenme programıyla verilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Ne Anlama Gelir?

Tüp mide ameliyatı, hastaların midesinin bir kısmının alındığı ve kalan mide bölümüne tüp şekli verildiği bir ameliyattır. Laparoskopik olarak uygulanan bu ameliyat günümüzde oldukça popüler olan bir ameliyat türüdür. Açık yöntemin aksine ameliyatın laparoskopik olarak uygulanması, hastanede yatış süresini azaltmakta ve iyileşme süresini hızlandırmaktadır.

Kimler Tüp Mide Ameliyatı Olabilir?

Tüp mide ameliyatı, beden kitle endeksi 40 ve üstü olan kişiler için uygun bir ameliyattır. Beden kitle indeksi 40 ve üstü olan kişiler, ileri derecede obezite hastası olan kişilerdir. Ve genel olarak bu kişilerin spor programlarıyla ya da diyet listeleriyle kilo verebilmesi pek mümkün değildir. Yine de bu kişilerin de tüp mide ameliyatı öncesinde diğer kilo verme yöntemlerini denemesi gerekmektedir. Bu yöntemlerden sonuç alınamaması durumunda bu operasyona başvurulabilmektedir.

Günümüzde son yıllarda beden kitle indeksi 35 üstü olan kişiler de Sleeve Gastrektomi ameliyatı için değerlendirilmeye başlamıştır. Özellikle yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi hastalığı bulunan kişiler tüp mide ameliyatı için değerlendirilmektedir. Çünkü bu hastalıkların olumsuz etkilerinin giderilebilmesi ve hastalığın tedavi edilebilmesi için obezite durumuna son verilmesi gerekmektedir.

Tüp mide ameliyatı ergenlik dönemini geçmiş olan ve obezite sorunu olan kişilere uygulanabilmektedir. Bu operasyonda herhangi bir üst yaş sınırı yoktur. Bununla birlikte, hastaların genel sağlık durumlarının elverişliliğine göre operasyon kararı alınmaktadır. Bu kararın verildiği durumlarda herkes bu ameliyatı olabilir.

obezite-cerrahi-tüp mide ameliyatı
obezite-ameliyati-tup-mide

Kimler Tüp Mide Ameliyatı Olamaz?

Tüp mide operasyonu ergenlik dönemine girmemiş olan hastalara uygulanmamaktadır. Bununla birlikte ileri yaşta olan ve ameliyat olmanın risk taşıyacağı hastalara da tüp mide ameliyatı gerçekleştirilmemektedir.

İyi bir planlama gerektiren bir ameliyattır ve özelikle kadınların ameliyat sonrasındaki ilk bir yılını iyi planlaması gerekmektedir.

Çünkü bu ameliyatı olan kadınlara, ilk bir yıl içerisinde gebe kalması önerilmemektedir. Dolayısı ile bir yıl içerisinde hamilelik planı olan kadınlara da bu ameliyat yapılmamaktadır.

Bu ameliyatının yapılabilmesi için öncelikli olan koşul; kişilerin obezite hastası olmasıdır. Dolayısı ile herhangi bir ekstra durum söz konusu olmadığı sürece, beden kitle indeksi 35’in altında olan kişilere uygulanmamaktadır.

Vücutta oldukça küçük bir kesi atılmasıyla gerçekleştirilen bu cerrahi operasyonda kesilerin içerisine portlar yerleştirilmektedir. Böylelikle mideye ulaşılmaktadır. Birden fazla açılan kesilerden kameralı cerrahi teleskop ve aletler yerleştirilmektedir. Yapılacak olan işlem, mideye ulaşan cerrahi teleskop ile monitör üzerinden izlenmektedir.

Sleeve Gastrektomi ameliyatlarında öncelikle karın CO2 gazı ile şişirilmektedir. Daha sonra mide; dalaktan, yağ dokularından ve damarlarından ayrılmaktadır. Büyük bir kısmı alınan mideden geriye tüp şeklinde bir mide kalmaktadır.

Tüp mide operasyonu sonrasında kilo verimi yapılacak olan diyete göre şekillenmektedir. Fakat ameliyatın yapılış tarzı, direkt olarak kişilerin kilo vermesine etki etmektedir. Çünkü Sleeve Gastrektomi ameliyatlarında, fundus bölümünde bulunan ve iştah hormonunun salgılandığı kısım alınmaktadır. Dolayısı ile ameliyat olan kişiler, bu hormonun azalması sebebiyle daha az iştaha sahip olmaktadır. Böylelikle kilo vermek için gerekli koşullar oluşturulmaktadır.

Sleeve Gastrektomi ameliyatlarından sonra her bireye özel olarak bir beslenme programı hazırlanmaktadır fakat bu programlar kişilerin aç kalmasına neden olacak programlar değildir. Çünkü midesinin büyük bir kısmı alınan kişiler, ameliyatın doğası gereği normalden çok daha az acıkacak, normalden çok daha az besinle çok daha fazla doyacaktır.

Tüp mide ameliyatı olan kişilerin ameliyat sonrasında kilo alması imkansız değildir fakat bu oldukça düşük bir ihtimaldir. Dolayısı ile ameliyat sonrasında uzman diyetisyenlerin özel olarak hazırladığı programa uyulması gerekmektedir. Sonuç olarak Sleeve Gastrektomi ameliyatı yapıldığı zaman etkisi ömür boyu süren bir operasyon değildir ve bu operasyonun başarılı bir şekilde amacına ulaşabilmesi için hastaların yaşam tarzlarında ve beslenme alışkanlıklarında köklü bir değişiklik yapması gerekmektedir.

Sleeve Gastrektomi ameliyatlarından sonra tavsiye edilen; kişilerin yalnızca öğün beslenmelerini yapmasıdır. Öğün beslenmeleri dışında kalorisi yüksek olan atıştırmalıklardan uzak durulmalıdır. Yapılan araştırmalara göre; ameliyat olan kişilerin tekrar kilo alma nedenlerinin öğün artışı yapması değil, öğün dışında yüksek kalorisi bulunan besinleri tüketmesi olarak görülmüştür.

Bu ameliyat günümüzde kapalı yöntemle uygulanmaktadır ve bu sebeple hastalarda ağrı oluşumu oldukça düşüktür. Ameliyatın kapalı yöntemle yapılıyor olması, dikişlerin de az olmasına etki etmektedir. Dolayısı ile ameliyat sonrasında yaşanacak olan ağrı minimum düzeydedir. Hastaların her birinin ağrı eşiğinin farklı olduğu göz önüne alındığında ağrı konusunda net bir yargıda bulunmak doğru değildir. Fakat ağrı kesiciler sayesinde hastalar, ameliyat sürecini oldukça rahat atlatmakta ve herhangi bir sorun yaşamamaktadır.

Tüp mide ameliyatlarında oldukça küçük kesiler atılmaktadır. Ve atılan bu kesilere estetik iple dikiş atılmaktadır. Dolayısı ile rahatsız edici herhangi bir iz kalması söz konusu değildir. Ayrıca ameliyat sonrasında hekimler, küçük çizgi şeklinde oluşan izin giderilmesi için çeşitli kremleri tavsiye etmektedir. Bu kremlerin kullanılmasıyla ameliyatta atılan dikişlerin izi büyük oranda kaybolmaktadır.

Tüp mide ameliyatı uzman hekimler tarafından yapıldığı takdirde herhangi bir zararın olduğu bir ameliyat türü değildir. Günümüzde obezite hastalıklarının yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada giderek artması nedeniyle obezite cerrahisi oldukça gelişmiştir. Ve bu alandaki hekimler daha fazla uzmanlaşmıştır. Dolayısı ile ameliyatları, doğru uzman hekim ve doğru ekip tercih edildiğinde oldukça zararsız bir ameliyattır. Fakat yine de bunun bir ameliyat olduğu ve her ameliyat gibi risk taşıdığı göz ardı edilmemelidir.

Sleeve Gastrektomi ameliyatı olacak olan kişilerin daha konforlu ve daha kolay bir ameliyat süreci yaşaması için ameliyat öncesinde mümkün olduğunda kilo vermesi tavsiye edilmektedir. Çünkü tüp mide ameliyatı öncesi kilo vermek hem ameliyatın daha kolay geçmesini sağlamakta hem de ameliyata bağlı olarak gelişmesi mümkün olan olumsuzlukların önlenmesinde etkili olmaktadır.

Bilgi Almak için İletişime Geçin!

0212 953 20 08

Uzman Ekibimiz Size Bilgi Vermek için Hazır!

  Neden Biz?

  Yıllık Tecrübe
  8
  Hasta Memnuniyeti
  95 %
  Ülkede Faaliyet
  25
  Güncel Blog Yazılarımız
  Obezite Ameliyatlari Sonrasi Egzersiz ve Spor Sürecleri
  Obezite Ameliyatı Sonrası Spor ve Egzersiz Süreçleri
  Obezite çağımızın en önemli hastalıklarından biridir. Sadece fazla kilolar değil, hayatınızı tümüyle etkileyecek bir hastalıktır. İlerleyen süreçte tip 2 diyabet hipertansiyon gibi rahatsızlıkları da beraberinden…