Mide Kelepçesi

Mide Kelepçesi Ameliyatı Nedir?

Mide kelepçesi midenin üst bölümüne konulan ve mideyi adeta bir kemer gibi sıkan silikon bir bandın yerleştirilmesi işlemidir. Bu işlem laparoskopik (kapalı) olarak güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Bu ameliyatta midenin kelepçe üstünde kalan bölümünden aşağıya doğru yiyecek girişinin mekanik olarak azaltılarak kısıtlanması amaçlanmıştır. Bu bantların özel yapısı sayesinde üst midenin büyüklüğü cilt altına yerleştirilen bir rezervuar vasıtası ile dışarıdan içeri sıvı verilerek ayarlanabilir. Rezervuara dışarıdan iğne yerleştirilerek bu işlem rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Bu sayede bant gevşetilip sıkılabilir ve midenin yukarıda kalan kısmının genişliği kontrol edilebilir. Hastaların midesi 15-20 cc civarında bir alan bırakıldığı için gıda alımı azalır. Böylece hastalar kilo vermeye başlar. Ancak, her hangi bir hormonal değişiklik söz konusu değildir. Hastalar “yiyemedikleri” için kilo verirler. Yemek istemedikleri için değil. Bu nedenle hastaların ameliyat sonrasında yediklerine dikkat etmesi çok önemlidir. Bu mide hacminden bile geçebilecek kıvamdaki dondurma ya da eritilmiş çikolata gibi yüksek kalorili gıdalar kilo verilmesine engel olabilir ya da verilen kiloların tekrar alınmasına neden olabilir.

Mide kelepçesi ameliyatından sonra hastalar genellikle 1 gün hastanede kalır ve taburcu olurlar. Mide kelepçesi uygulaması laparoskopik olarak gerçekleştirilir ve hastalar hızlı bir şekilde günlük hayatlarına dönebilirler. Genellikle ameliyattan bir ay kadar sonra ciltaltındaki rezervuar şişirilerek kelepçenin uyguladığı basınç artırılmaya başlanılır. Zaten kelepçe işleminden hemen sonraki dönemde bile hastaların yumuşak kıvamlı gıdalarla beslenmeye başlamış olması gerekmektedir. Mide kelepçesi takılan hastalar önce sıvı gıdalar, sonra püreli gıdalar ve en sonunda katı gıdalara geçebilirler. Hastaların her şeye rağmen beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Kelepçe uygulaması yan etkileri yüzünden son yıllarda daha az uygulanan bir teknik haline gelmiştir. 10 yıllık takip sonuçları kelepçe takılan her 3 hastadan birinin kelepçe kaynaklı nedenlerle ameliyat edilmesi gerektiğini göstermektedir.

Bu ameliyatların çoğunda da kelepçe çıkarılmaktadır. Başlıca yan etkileri yabancı cisim mevcudiyeti nedeniyle vücudun kelepçeyi kabul etmemesi, kelepçenin midenin içerisine ilerlemesi (üst midenin kelepçeye doğru katlanması), kelepçenin yerinden kayması, pozisyonunun değişmesi ya da rezervuarın yerleştirildiği bölümde enfeksiyon gelişmesi olarak sıralanabilir. Kelepçe de mide balonu gibi geri dönüşü mümkün bir yöntemdir. Gerektiği taktirde tıpkı mide balonu gibi kelepçe de çıkartılabilir. Ancak kelepçenin neden olduğu bazı anatomik değişiklikler kalıcı olabilir.

Bilgi Almak için İletişime Geçin!

0212 953 20 08

Uzman Ekibimiz Size Bilgi Vermek için Hazır!

Neden Biz?

8
Yıllık Tecrübe
95 %
Hasta Memnuniyeti
25
Ülkede Faaliyet

Güncel Blog Yazılarımız

diyetisyen

Obezitenin Sebepleri Nelerdir?

Obezitenin sebepleri oldukça çeşitlidir ve her kişide yaşanan obezite hastalığının nedeni farklı kaynaklara dayanmaktadır. Günümüzde obezite hasatlığı, tüm toplumların ortak sorunudur. Bu sorunun yaşanmasından artışın…
shutterstock_297132446

Obezite Ameliyatı ve Fiyatları

Obezite, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de kamu sağlığını tehdit eden ciddi bir problemdir. Genetik ve çevresel faktörlerle birlikte, yanlış beslenme alışkanlığı ve sağlıksız bir…