Mide Botoksu

Mide Botoksu Nedir?

Mide botoksu kilolu kişilerin tercih ettiği, zayıflamayı sağlayan ve midenin belirli kısımlarına botoks maddesinin enjekte edildiği bir operasyondur. Bu operasyonda botoks maddesi olarak Botilinum toksin kullanılmaktadır. Bu yöntem ile kilolu kişilerin mide kaslarının kasılması kısıtlanmakta ve midenin boşalma süresi uzatılmaktadır. Böylelikle kişilerin iştah kaybı yaşaması sağlanarak kilo vermesi mümkün kılınmaktadır.

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Kilo verilmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen mide botoksu uygulaması endoskopik yöntemle gerçekleştirilen bir uygulamadır. Bu uygulamada hastaların vücutlarında herhangi bir kesi açılmamakta, dikiş atılmamaktadır. Endoskopi cihazı ile ağızdan girişin yapıldığı bu yöntemde işlem süresi yaklaşık olarak yarım saattir ve hastalar işlemin yapılması için anestezi verilerek uyutulmaktadır.

Mide Botoksu Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Mide botoksu yaptıran kişiler, işlemin yapılmasıyla birlikte olumlu etkileri hemen görmeye başlamaktadır. Bu işlemi olan kişiler, genel olarak daha az acıkmakta ve daha küçük porsiyonlarla doyuma ulaşmaktadır. Fakat mide botoksu yaptıran kişilere asitli içecekler ile birlikte fast food gıdalarını tüketmesi tavsiye edilmemektedir. Çünkü bu gıdalar sürece direkt olarak olumsuz etki etmektedir.

Aşırı kilolarından kurtulmak amacıyla mide botoksu uygulamasını yaptıran kişilerin kilo vermede kararlı adımlar atması gerekmektedir. Bunun için de işlem sonrasında uymak şartıyla hayat tarzlarında değişiklikler yapılmalıdır. Daha aktif bir yaşam tarzı benimsenmeli, hareketli bir yaşama geçilmeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Mide botoksu sayesinde daha az acıkıp da haz gıda ile doyan kişiler, tekrar kilo alımını önlemek için egzersiz yapmayı da ihmal etmemelidir.

Kimler Yaptırabilir?

Bir kişiye mide botoksunun yapılabilmesi için herhangi bir kısıtlama yoktur ve kilo vermek isteyen herkese eğer genel sağlık durumları bir engel teşkil etmiyorsa uygulanabilmektedir. Çünkü mide botoksu uygulaması bir cerrahi operasyon yani ameliyat değildir. Fakat bu uygulamayı gerçekleştirecek olan hekimler doğal olarak hasta seçimi yapmaktadır. Çünkü bu kilo verme yöntemi herkes için uygunluk taşımamaktadır. Bu sebeple doktorlar, mide botoksu uygulamasını yalnızca fayda sağlayacak olan hastalar için gerçekleştirmektedir.

Mide botoksu, vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan kişilere uygulandığında yüksek oranda herhangi bir etki göstermemektedir. Çünkü bu kişiler ileri derece obezite hastası olduğu için onlar için en etkili yöntem; obezite cerrahisi olacaktır. Sonuç olarak mide botoksu uygulaması için obezite hastası olmayan fakat fazla kilosu bulunan kişiler hedef kitle olmaktadır. Fazla kilosu olan ve obezite kategorisinde yer almayan kişiler rahatlıkla mide botoksu uygulaması yaptırabilmekte ve olumlu sonuçlar elde edebilmektedir.

Kimler Yaptıramaz?

Mide botoksu uygulaması cerrahi bir operasyon olmamasına rağmen kısıtlılığı bulunmaktadır. Temelde fazla kilosu bulunan herkes bu uygulamayı yaptırabilmektedir çünkü uygulamanın genel sağlık durumunu kötü etkileyecek ya da risk oluşturacak herhangi bir özelliği bulunmamaktadır.

Fakat ülser ya da gastrit gibi hastalıkları olan kişilerin öncelikle gerekli olan tedavilerini yaptırması ve daha sonra mide botoksu yöntemine başvurması gerekmektedir.

Bununla birlikte hamilelerin de mide botoksu yaptırması mümkün değildir. Emziren annelerin de mide botoksu yaptırması tavsiye edilmemektedir.

İştahı baskılamak ve daha az gıda tüketimiyle kilo verilmesini sağlamak amacıyla uygulanan mide botoksu uygulamalarında genel olarak fazla kilonun yaklaşık olarak yüzde 15’lik kısmı ilk 6 ay içerisinde verilmektedir. Fakat verilecek olan kilo, kişilerin yaşları, metabolizma hızlarına ve yaşam şartlarına göre farklılık göstermektedir. Buna göre; metabolizması hızlı çalışan ve aynı zamanda egzersiz yapan genç bireylerin kilo verimi daha hızlı ve daha çok olacaktır.

Mide botoksu kilo verilmesini sağlayan mucizevi bir uygulama değildir. Bu Uygulama sonrasında kişilerin yaşam tarzları ile birlikte beslenme alışkanlıklarını da düzenlemesi gerekmektedir. Yaşamına egzersizi ve sağlıklı beslenmeyi dahil eden kişiler, mide botoksundan maksimum faydayı sağlayacaktır.

Mide botoksu cerrahi bir işlem değildir ve bu yöntemin kullanıldığı kilo verdirme uygulamasında etki süresi yaklaşık olarak 6 aydır. Yani mide botoksu yönteminde, mideye enjekte edilen botoks maddesi vücutta yaklaşık olarak 6 ay kalmakta ve etkisini göstermektedir. Dolayısı ile mide botoksu geçici bir uygulamadır fakat sağladığı yarar oldukça fazladır.

Mide botoksunun yapılması ile birlikte hastalar açlık hissini daha az yaşadığı için ve daha az gıda tükettiği için kilo vermeye başlamaktadır. 6 ay içerisinde alışkanlıkların değişmesi ve beslenme rutininin oluşturulması sebebiyle 6 ay sonrasında kazanılan yeni alışkanlıklar sayesinde kilo verimi devam edebilmektedir.

Mide botoksu uygulaması cerrahi bir operasyon değildir ve hastalara herhangi bir kesi atılmamaktadır. Dolayısı ile hastanede yatılmasını gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değildir. İşlem esnasında anestezi verilen hastalar, işlem sonlandığında genel olarak muayene edilmekte ve gün içinde taburcu edilmektedir. Bu uygulamada hastaneden yatılmasına gerek duyulacak herhangi bir durum bulunmamaktadır.

Botoks maddesi genel olan ciltte oluşan kırışıklıkların giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Oldukça yaygın bir şekilde kullanılan botoksun bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır ve bu durumda mide botoksu için de herhangi bir yan etkiden söz etmek mümkün değildir.

Mide botoksunun bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır fakat kas hastalıkları bulunan kişiler ile botoksa karşı alerjisi olan kişiler için yan etki söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple, mide botoksu öncesinde bu durumlara dikkat edilmelidir. Mide botoksu, endoskopik olarak gerçekleştirilen bir işlemdir dolayısı ile işlemin yöntemi anlamında da herhangi bir yan etki bulunmamaktadır.

Mide balonu da cerrahi bir operasyon değil; endoskopik olarak gerçekleştirilen, kişilerin kilo vermesini sağlayan bir yöntemdir. Fakat mide botoksu uygulamasından tamamıyla farklıdır. Mide balonu uygulamasında endoskopi cihazı ile mideye giriş yapılmakta ve mideye bir balon yerleştirilmektedir. Yerleştirilen bu balon daha sonra şişirilmekte ve kişilerin midesin de bir baskı oluşması sağlanmaktadır. Bu baskı ile birlikte kişiler yine daha az gıda ürünü ile daha çok doymakta, açlık hissini de daha az hissederek kilo vermeye başlamaktadır. Ancak mide balonunda görüldüğü üzere yabancı bir cisim söz konusudur ve bu yabancı cisim kimi zaman hastaların bulantı yaşamasına sebebiyet vermektedir. Bu açıdan bakıldığında mide botoksu, mide balonuna göre daha avantajlıdır.

Mide balonu uygulamasında zaman zaman balon üzerinde müdahale yapılabilmektedir. Bu da kişilerin yeniden endoskopik olarak işleme girmesine neden olmaktadır. Mide botoksu ise bir kez yapıldığında 6 ay kadar yeterli olmaktadır ve 6 ay içerisinde yeniden endoskopi olunmasına neden olacak bir durum bulunmamaktadır.

Endoskopik yöntemle uygulanan mide botoksu herhangi bir kalıcı hasara sebebiyet vermemektedir. Botoks işleminde yalnızca midede bulunan düz kaslar üzerine uygulama yapılmaktadır. Bağırsaklara ya da sinir hücrelerine herhangi bir temas gerçekleştirilmemektedir. Böylelikle herhangi kalıcı bir hasardan da söz edilememektedir. Ayrıca botoks maddesinin vücuttan yaklaşık olarak 6 ay sonra atılacak olması, herhangi bir kalıcı hasarın oluşmasının mümkün olmadığının da bir göstergesi olmaktadır.

Bilgi Almak için İletişime Geçin!

0212 953 20 08

Uzman Ekibimiz Size Bilgi Vermek için Hazır!

Neden Biz?

8
Yıllık Tecrübe
95 %
Hasta Memnuniyeti
25
Ülkede Faaliyet

Güncel Blog Yazılarımız

diyetisyen

Obezitenin Sebepleri Nelerdir?

Obezitenin sebepleri oldukça çeşitlidir ve her kişide yaşanan obezite hastalığının nedeni farklı kaynaklara dayanmaktadır. Günümüzde obezite hasatlığı, tüm toplumların ortak sorunudur. Bu sorunun yaşanmasından artışın…
shutterstock_297132446

Obezite Ameliyatı ve Fiyatları

Obezite, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de kamu sağlığını tehdit eden ciddi bir problemdir. Genetik ve çevresel faktörlerle birlikte, yanlış beslenme alışkanlığı ve sağlıksız bir…