Tip 2 Diyabet

Fazla kiloluysanız, hızlı acıkıp çok sinirli bir hale bürünebiliyorsanız, özellikle de yemeğin ardından 1-2 saat boyunca üstünüzde uyku hali hissediyorsanız, bunun sebebi şeker hastalığı olabilir. Son yapılan çalışmalara göre; vücut kitle indeksi 30 olan hastaların yüzde 31.5’inde bozulmuş glukoz toleransı, kanda insülin yükselmesi (hiperinsulinizm) veya yüksek açlık kan şekeri mevcut durumda. Dolayısıyla açlık kan şekerinize ve açlık insülininizi kontrol ettirmeyi unutmayın. Hatta tokluk kan şekeri ve tokluk insülininize de baktırmanız da mühim.

Uyku Apnesi

Bitkin sabahlara uyanıp, gün boyu aşırı uyku hali ve yorgunluktan şikayet mi ediyorsunuz? Bir diğer sorununuz horlama mı? Boğulma hissiyatı veya çarpıntıyla uykunuzdan mı uyanıyorsunuz? Eşiniz uyurken nefesinizin durduğunu mu söylüyor? Unutkanlık ya da dikkat eksikliği gibi probleminiz de varsa, polisomnografi, bir başka deyişle uyku testi yaptırmanız çok çok mühim. Yapılan çalışmalara göre; obezite hastalarının 10-20’sinde, uzun dönemde kalp damar rahatsızlıklarına ve hatta kalp krizine yol açabilen uyku apnesi görülebiliyor.

Hipertansiyon

Fazla kilolu hastalarda trigliserid, total kolesterol ve kötü huylu kolesterol
LDL değerleri artarken, iyi huylu kolesterol HDL değeri ise azalıyor. Bu yüzdende kan basıncı seviyesi artıyor. Yapılan çalışmalarda, vücut kitle indeksi >25 olan bireylerde hipertansiyon meydana gelme riskinin 5,2 kat arttığı gösterilmiş. Alınan her 10 kilo koroner arter hastalığı riskini yüzde 12 oranında arttırıyor. Koroner arter hastalığı riskinin vücut kitle indeksi 30 kg/m2 olan kadınlarda yüzde 38, erkeklerde de yüzde 42 oranında yükseldiği yine aynı çalışmada kanıtlanmış.

Kanser

Kanser de ne yazık ki obezitenin sebep olduğu hastalıklardan biri! Vücut kitle indeksinde her 5 birimlik artış kanser riskini yüzde 10 oranında yükseltiyor. Vücut kitle indeksindeki artışa istinaden yemek borusu kanseri, mide kanseri ve kolon kanserinde artış görülüyor. Kadınlarda endometrial kanser, safra kesesi kanseri ve böbrek kanseri ile obezite arasında ciddi bir bağlantı olduğu belirtilmiş. Aynı şekilde vücut kitle indeksi ile malign melanom, rektal kanser, lösemi, non-Hodgkin lenfoma, tiroit kanseri ve meme kanseri arasında sıkı bir bağlantı olduğu aynı raporda belirtilmiş.

İnfertilite

Korunma olmadığı halde 12 ay süresince hamilelik olmuyorsa bu sorun “infertilite” yi beraberinde getiriyor olabilir. Bu sebepe kilo vermeniz şart. Çünkü vücut kitle indeksi 29 olan kadınlarda, kitle indeksindeki her bir birimlik artışın ardından hamilelik şansı yaklaşık yüzde 5 oranında azalıyor. Bilim insanlarının çalışmalarında, ideal kilosunda olan kadınlara göre, vücut kitle indeksi ≥35 olan kadınlarda hamilelik ihtimali yüzde 26, vücut kitle indeksi ≥40 olanlarda da yüzde 43 oranında daha düşük olduğu tespit edilmiş.

Karaciğerde Yağlanma

Karaciğer yağlanması dünyada kronik karaciğer hastalığının en sık rastlanan formu. Basit bir yağlanma ile başlıyor, tedavi edilmezse siroz, karaciğer kanseri ve karaciğer yetmezliğine kadar ilerleyebilmekte. Karaciğer yağlanması varsa kati suretle kilo verilmesi şarttır. Bilim insanlarının çalışmalarında, fazla kilo sorunu olan bireylerde yağlı karaciğer rahatsızlığı oluşma riskinin 3,5 kat fazla olduğu tespit edilmiş. Obezitede rastlanan insülin direnci, kan yağlarında bozukluk (dislipidemi) ve iltihabın çoğalması, zamanla yağlı karaciğer hastalığının daha zor seyretmesine neden oluyor.

Reflü

Yemeklerin ardından acı acı sular gırtlağıma kadar yükseliyor, “Göğsümde yanma ve sızlama var”, “Karnımda sık sık gaz ve şişkinlik oluyor, ara sıra da ağrı gelişiyor” Sizin de bu tür şikayetleriniz varsa, sebebi yaşam standatlarını bir hayli etkileyen reflü olabilir! Yapılan araştırmalara göre; obez hastalarda reflü görülme sıklığı yüzde 40-50 gibi oldukça yüksek oranlarda görülüyor. Reflü kilo verdiğinizde azalıyor.

Depresyon

Obezite sorunu olan kişilerde depresif mod, uyku sorunları, bitkinlik, değersiz hissetme, umutsuz düşünceler ve intihara meyil daha sık görülüyor. Ulusal Sağlık ve Beslenme Değerlendirme Çalışması verilerine göre; depresif erişkinlerin yüzde 43’ü obezite hastalarından oluşuyor.