Amerikan Besin ve İlaç İdaresi (FDA), ABD merkezli Zafgen firmasınca geliştirilen ve çalışmaları son aşamaya gelmiş bir obezite ilacı ile alakalı klinik araştırmalara, gerçekleşen ölüm vakaları sebebiyle son verdiğini duyurdu.Amerikan Besin ve İlaç İdaresi (FDA), ABD merkezli Zafgen firmasınca geliştirilen ve çalışmaları son aşamaya gelmiş bir obezite ilacı ile alakalı klinik araştırmalara, gerçekleşen ölüm vakaları sebebiyle son verdiğini duyurdu.

Zafgen isimli firma; geliştirmekte olduğu ilacı, nadir görülen genetik bir bozukluk olan, “Prader-Willi” sendromunun tedavisinde kullanmayı planlıyordu. Şirket tarafından yapılan açıklamada; söz konusu ilacı kullanan bir hastanın, akciğerinde ana bir damarın tıkanması sonucu hayatını kaybettiği bilgisi verildi. Borsada da faaliyet gösteren şirketin hisseleri, bu haber sonrasında sert bir düşüş gösterdi. Yapılan açıklamanın devamında; “Beloranib” adı verilen ilaç hakkındaki araştırmalara devam edileceği belirtilerek; Prader-Willi sendromu görülen hastalarda sıklıkla rastlanan damar tıkanıklığı sebeplerinin, uzmanlarla birlikte çalışılarak çözüme kavuşturulacağı vurgulandı.

Ancak, meydana gelen ilk ölüm vakası bu değildi. İlk ölüm, ekim ayı içerisinde meydana geldi. Şirket, yaptığı açıklamada; ölüm nedeninin ne olduğu konusunda henüz bir bilgileri olmadığını ifade etmiş; FDA ise, araştırmayı kısmi olarak durdurma kararı almıştı. Şu ana kadar iki hastanın hayatını kaybettiği, toplam 108 hastayla gerçekleştirilen çalışmanın ön aşamalarında herhangi bir terslik gözlemlenmemiş; en ciddi yan etki, ilacın enjekte edildiği bölgede meydana gelen morarma olarak kayıtlara geçmişti.

Gözler, Obezite ilaçlarının güvenilirliğine çevrildi

Zafgen isimli şirket; beloranib haricinde, morbid obezite tedavisinde kullanılan farklı ilaçlar da geliştiriyordu. Yaşanan bu son gelişmeler sonrasında; gözler, obezite tedavisinde kullanılan ilaçların güvenilirliğine çevrildi. Bu ilaçlar; kalp hastalıkları ve kalp krizi riskini artırdığı ve doğum kusurlarına sebep oldukları gerekçesiyle; bir süredir pek çok araştırmanın konusu olmuştu. FDA, yakın geçmişte bazı ilaçlara onay vermiş; ancak firmalardan, ilaçların güvenilirlikleri ile ilgili ek taleplerde bulunmuş ve yeni araştırmalar yapmaları şartını koymuştu.

Obezite ilaçlarının temel prensibi; beyne giden sinyalleri değiştirerek, iştahı baskılamak üzerine kuruludur. Ancak uzmanlar; beloranib isimli ilacın, farklı bir yöntem üzerinden geliştirildiğini belirttiler. Yapılan açıklamalara göre, beloranib ile hedeflenen; vücudun daha az yağ üretip, fazla yağı bir nevi yakıt gibi tüketmesiydi. Bunun için de; ilacın etki mekanizması, yağ asitlerinin üretimi ve tüketiminde kritik rol üstlenen bir enzimin engellenmesi üzerine kurulmuştu.

KAYNAK: Reuters Health News