Obezite cerrahisi ile gerçekleştirilen operasyon sonrasında kilo verme ve ideal kiloya ulaşmada dengeli-düzenli ve sağlıklı beslenme kadar hareket etmek de büyük önem taşır. Bu hareketler düzenli egzersizlerle sağlanır. Mide küçültme ameliyatı sonrası spor yapmak kalp-kas-kemik güçlenmesini sağlamak, metabolizmayı hızlandırmak, kalori harcamak, psikolojiyi düzeltmek ve kaygıyı azaltmak amacıyla gereklidir. Spor yapmanın bilinen faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kendini motive ve güçlü hissettirir.
 • Enerji verir.
 • Hayata düzen katar.
 • İyi uykuyu sağlar. Böylece iyileşme süreçlerine katkıda bulunur.
 • Kan şekerini düşürür/dengede tutar.
 • Depresyon, anksiyete gibi psikolojik sorunlardan korur.
 • Kalp-damar sağlığını korur/güçlendirir.

Mide ameliyatı sonrası spor yapılırken mutlaka doktor bilgisi dâhilinde yapılmalıdır. Yanlış yönetilen spor süreci kişinin iyileşmesini geciktirebilir.

Mide Ameliyatından Sonra Ne Zaman Egzersize Başlanmalı?

Mide ameliyatından sonra egzersiz, dolaşım sistemini iyileştirir, pıhtılaşma riskini düşürür, dikişlerin iyileşmesine yardımcı olur. İlk iki hafta sadece hafif yürüyüşlerle başlamak yeterli olacaktır. Günler ilerledikçe yürüme mesafesi arttırılmalıdır. Bu, evde turlamak olabilir, bahçede dolaşmak veya sadece merdiven çıkmak olabilir. Tercih tamamen hastanındır.

İlk zamanlar çok hızlı yorulduğunuzu hissedebilirsiniz fakat bu durum ameliyat sonrası oldukça normaldir. Dolayısıyla bırakmadan sürdürmeniz gerekir. Ameliyat sonrası hayatınızı iyileştirmek ve sağlığınızı korumak adına düzenli egzersizler büyük önem taşımaktadır. İlerleyen süreçlerde bedensel sağlığınızı korumak adına ameliyat sonrası spor düzenli bir yaşam tarzı haline getirilmelidir.

Mide Ameliyatı Sonrası Koşmak

Yine mide ameliyatı sonrası spor yapılırken koşu için bir süre beklemek daha doğrudur. Bu da bir aylık sürece denk gelir. İlk bir ay yapılacak olan tek şey yürüyüştür. Zaman geçtikten sonra koşu ayrıca doktor tarafından da tavsiye edilir. Obezite cerrahisi sonrasındaki yeni hayatta ne kadar çok hareket edilirse o kadar sağlıklı kalınır ve hızlı kilo kaybedilir.

Mide Ameliyatı Sonrası Ağırlık Antrenmanı

Mide ameliyatı sonrası yapılması gereken egzersizler arasında ağırlık antrenmanları ilk sırada yer almaz. Ağırlık antrenmanları için en az bir ay kadar beklenmelidir. Vücut için oldukça zorlayıcı olan kuvvet antrenmanları kas veya midede fıtığa neden olabilir. Bir ay dolduktan sonra tekrar muayene edilir, bir aksilik görülmezse ağırlık antrenmanlarına başlanabilir. Sürdürülebilir bir alışkanlığa dönmesi için bireyin yapmaktan keyif aldığı fiziksel aktiviteleri seçmesi gerekir. Uzun vadede kalıcı başarılar elde etmede yardımcı olur.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Egzersiz Alışkanlığı Kazanmak İçin:

 • Sporda devamlılığı sağlayabilmek adına kendinize bir partner edinmelisiniz. Bu, hem programa bağlı kalmanızı hem de motive olmanızı sağlayacaktır.
 • Açık alan aktivitelerini yetersiz buluyorsanız ya da bundan sıkılıyorsanız bir spor salonuna yazılabilirsiniz. Ayrıca pilates, boks gibi derslere katılarak çeşitlilik kazanabilirsiniz.
 • Ev, iş, okul gibi yerlerde merdivenleri kullanabilirsiniz. Böylece fiziksel aktivitenizi arttırmış olursunuz.
 • Araba, tramvay, otobüs gibi araçları kullanmak yerine yürümeyi tercih edebilirsiniz.
 • Ev içerisinde vakit geçirirken sabit kalmaktan kaçının. Mümkün olduğunca hareket etmeye çalışın.
 • Evcil hayvanınız varsa onunla birlikte her gün yürüyüşe çıkabilir, oyun oynayabilirsiniz.
 • Egzersizi eğlenceli hale getirmek ve daha rahat hissetmek için sevdiğiniz spor kıyafetlerinizi tercih edin. Enerjinizi yükseltecek, motivasyonunuzu artıracak müzikler açın.
 • Bir spor çantası edinin ve içini her an hazır tutun. Böylece gün içerisinde işe veya okula giderken yanınıza almanız açısından kolaylık sağlamış olur.
 • Haftalık ve aylık programlar hazırlayabilirsiniz. Sevdiğiniz aktivitelerle doldurursanız hem yapmaktan kaçınmazsınız hem de vaktinizin verimliliğini arttırırsınız.
 • Erken kalkmaya başlayabilirsiniz.

Böylece mide ameliyatı sonrası yapılması gerekenler sayesinde sporu alışkanlık haline getirmek kolaylaşır ve kalıcı hale getirir.

Düzenli Spor Yapma Alışkanlığının Faydaları

Kemik ve kasları güçlendirerek kemik erimesi gibi problemlerin önüne geçer. Kan dolaşım sistemi daha aktif hale getirilmektedir. Kandaki oksijen miktarı artar. Varis ve selülit gibi problemlerin oluşması tehlikesi azalır. Bel ve karın güçlenir, böylece bel ve boyun fıtığı sağlık sorunları önlenir. Düzenli sporla birlikte serotonin ve endorfin hormonları salgılanır. Bu hormonal düzenlenme psikolojik bozuklukların olumsuz etkileri en aza indirilir.

Fit görünmeye ve özgüvenin artmasına neden olur. Menopoz ve andropoz dönemlerinde döneminin semptomlarının hafif geçirilmesini sağlarken negatif etkilerini azaltır. Kan basıncı ve kötü kolesterolün düşürülmesini sağlar. Kalp hastalıkları ve damar tıkanıklıkları riski en aza indirgenir. Vücudun metabolizma hızını artırır. Kan şekerini düzenleyerek şeker hastalığı riskini azaltır. Beyni güçlendirir.