Yiyecek ve diyet takviyeleri hakkındaki haberleri takip ettiğinizde; odak netleştirme, hafıza ve dikkat süresi gibi tüm beyin fonksiyonlarını iyileştirdiklerine inanabilirsiniz. Peki, gerçek etkileri nedir?Yiyecek ve diyet takviyeleri hakkındaki haberleri takip ettiğinizde; odak netleştirme, hafıza ve dikkat süresi gibi tüm beyin fonksiyonlarını iyileştirdiklerine inanabilirsiniz. Peki, gerçek etkileri nedir? Çünkü biz yaşlandıkça, vücudumuz da bizimle birlikte yaşlanıyor. Ancak, eğer “akıllı” besinleri eklerseniz, beyninizi sağlıklı tutma ihtimaliniz artabilir. Örneklere gelirsek;

Kafein daha zinde olmanızı sağlayabilir

Zihinsel gücünüzü artıracak veya sizi daha akıllı yapacak sihirli bir madde yok; ama kafein gibi belirli maddeler size enerji verip konsantre olmanıza yardımcı olabilir. Kahve, çikolata, enerji içecekleri ve bazı ilaçların içinde bulunan kafein, her ne kadar etkisi kısa da sürse, size bir “uyanmışlık” enerjisi verir. Tabii fazlası zarar: Aşırı kafein alımı sizi asabi yapabilir.

Şeker, zindeliği arttırabilir

Beyniniz için ideal yakıt şekerdir; ancak sofra şekeri değil. Burada bahsedilen, yediğimiz karbonhidratlardan vücudunuzun ürettiği glikozdur. Bu yüzden bir bardak tatlı bir içecek; hafıza, düşünme ve zihinsel yetilerde kısa süreli bir güçlenme sağlayabilir. Ancak fazlası hem hafıza, hem de metabolizma için zararlıdır. Şekeri ölçülü kullanın ki; hafızanız güçlenirken, kilonuz artmasın.

Beyninizi çalıştırmak için kahvaltı edin

Kahvaltıyı es geçmek mi istiyorsunuz? Yapılan çalışmalar; kahvaltı etmenin kısa süreli hafıza ve dikkati geliştirebildiğini gösteriyor. Kahvaltı eden öğrenciler, etmeyenlerden daha yüksek bir okul başarısına sahipler. Araştırmacılar “beyin-yakıtı” listesinin en tepesine yüksek lifli tahıllar, süt ve süt ürünleri ile meyveyi yerleştirmekteler. Ancak aşırı yenmemesi gerekiyor. Aynı zamanda, yüksek kalorili kahvaltıların konsantrasyona engel olduğu da biliniyor.

Balık, gerçekten de bir beyin atıştırmalığı

Balık; beyin sağlığı için önemli olan omega-3 yağ asitleri açısından zengin proteinleri içerir. Bu sağlıklı yağlar inanılmaz bir beyin gücü sağlar. Omega-3 bakımından zengin diyetler ile bunama ve inme risklerinde azalma sağlanabiliyor. Balık, hafızayı güçlendirmede önemli bir role sahipler. Kalp ve beyin sağlığı için, haftada iki porsiyon balık yiyin.

Diyetinize günlük çerez ve çikolata dozu ekleyin

Yemişler ve tohumlar, bir antioksidan olan E vitaminini bol miktarda içerirler. Çalışmalar, bu vitaminin eksikliği ile zihinsel gerileme arasında bir bağ olduğunu göstermektedir. Bitter çikolata da güçlü antioksidan özelliklere sahiptir ve kafein gibi doğal uyarıcılar içerir. Günde bir avuç çerez ve bitter çikolata ile ihtiyacınız olan tüm faydayı; günlük kalori, yağ ve şeker sınırınızı aşmadan almaya çalışın.

Diyetinize avokado ve tam tahıl ekleyin

Vücuttaki tüm organlar kan akışına bağlıdır; özellikle de kalp ve beyin. Tam tahıl bakımından zengin bir diyet ve avokado gibi meyveler; kötü kolesterolünüzü ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilir. Bu durum, beyin hücrelerinizi ateşlemek için basit ve lezzetli bir yöntem sunarak; pıhtı oluşumu riskini azaltır ve kan akışını güçlendirir. Patlamış mısır ve kepekli buğday gibi tam tahıllı besinler de, lif ve E vitamini bakımından katkı sağlar. Avokadoda yağ bulunsa da, bu yağ sağlıklı bir kan akışına yardımcı olan tekli doymamış yağdır ve sizin için yararlıdır.

Yaban mersinleri çok besleyicidir

Yaban mersini, beyni; hücresel atıklar yüzünden gerçekleşen zarardan korumaya yardımcı olur. Bu sayede; Alzheimer ve bunama gibi yaşa bağlı hastalıkların etkilerini azaltabilir. Fareler üzerinde uygulanan, yaban mersini içeriği zengin olan diyetlerin; kas fonksiyonlarını ve öğrenme kabiliyetini geliştirdiği ve fareleri, zihinsel olarak, daha genç farelerle aynı seviyeye getirdiği gözlenmiştir.

Sağlıklı bir diyetin faydaları

Kulağa basmakalıp gelebilir; ancak, eğer diyetiniz başlıca besinleri kapsamıyorsa, bu durum konsantre olma yeteneğinize zarar verebilir. Çok fazla veya çok az yemek, odaklanmanıza engel olabilir. Ağır bir öğün sizi yorgun hissettirebilir; çok az kalori de dikkat dağıtıcı mide kramplarına sebep olabilir. Beyninize iyi davranın: Sağlıklı yiyeceklerle iyi dengelenmiş bir diyet için çabalayın.

Vitaminler, mineraller ve takviyeler

Market rafları, sağlığı arttırdığını iddia eden takviye gıdalarla inliyor. Her ne kadar B, C, E vitaminleri, beta karoten ve magnezyum gibi; beyni güçlendiren takviyelerle ilgili raporlar gelecek vaat ediyor olsa da, takviye bir yiyecek, yalnızca eksikliği olan insanlarda işe yarar. Araştırmacılar; şifalı bitki kombinasyonları, ginseng, ginkgo, vitamin ve minerallerin beyine olan etkisi konusunda ihtiyatla iyimser olsa da daha fazla kanıt gerekiyor.

Büyük bir gün için hazırlanmak

Konsantre olma yeteneğinizi arttırmak ister misiniz? Güne taze meyvelerle hazırlanmış %100 meyve suyu, tam tahıllı bir kahvaltı, somon ve bir bardak kahve içeren bir öğün ile başlayın. Uzmanlar, iyi dengelenmiş bir öğünün yanında, birkaç önemli tavsiye daha veriyor: iyi bir gece uykusu alın, bol su için ve daha keskin düşünmeye yardımcı olmak için egzersiz yapın.