Amerika’da, “Çocuklarda Obezite Ameliyatı” ile ilgili geniş çaplı bir araştırma yapıldı. Çalışmanın sonuçlarına göre; ameliyatlar, yüksek oranda ve en az üç yıl boyunca devam eden kilo kaybı sağlıyor.

Çalışmada; sağlıklı kabul edilen kilo seviyesinin, yaklaşık üç katı fazlasına sahip, 228 ergen birey, 3 yıl süre ile takip edildiler. Ortalama olarak 40 kilonun üzerinde kilo kaybı sağlanan ergenlerin çoğunda, obezite ile ilişkili sağlık sorunları, cerrahiden kısa bir süre sonra ortadan kayboldu. 3 yıl sonunda da bu gidişin korunduğu gözlemlendi.
Çalışmada yer alan isimlerden birisi olan Miranda Taylor; 16 yaşında ve 120 kilo ağırlığa sahipken ameliyat oldu. Cincinnati’de hemşirelik öğrencisi olan Taylor, ameliyat sonrasında 45 kilo verdiğini; ağır depresyon, gizli şeker ve obezite ile ilgili sorunlardan da kurtulduğunu söyledi.

Obezite Ameliyatı son çare olmalı

Cincinnati Çocuk Hastanesinde, obezite cerrahisi ile ilgili bir programı yöneten ve bu çalışmanın da baş araştırıcısı olan Dr. Thomas Inge; “Ameliyat sonrasında; diyabet ve obezite ile ilişkili diğer sağlık sorunlarının düzeldiğini görmek dikkat çekici ve sevindirici.” şeklinde bir açıklama yaptı. Kilo kaybının cesaret verici olduğunu ifade eden Dr. Inge; hastaların, ileride daha fazla kilo vermesini beklemediklerini belirtti. Dr. Inge; diyabeti olan 20 hastadan 19’unda, diyabetin ortadan kalktığını ifade etti.
Çalışmaya dahil edilen ergenlerin hemen tamamı, sağlık sorunlarının çoğundan kurtulduklarını ve sağlık kazanımlarının, ameliyat riskine değdiğini belirttiler. Bununla beraber; Dr Inge, obezite cerrahisinin son çare olması gerektiğini belirtti ve ekledi: “Çocukların kilosunun kontrolden çıkmaya başladığı dönemin, tehlikeli bir biçimde obez olmadan önce, aileler ve doktorlar tarafından fark edilmesi gerekiyor. Bu konuda ileriye dönük düşünmeli ve erken dönemde tedbirler almalıyız.”