ABD’nin haberlere ve dünya raporlarına göre düzenlediği “en iyi 10 diyet” listesi, şu şekilde sıraladandı.ABD’nin haberlere ve dünya raporlarına göre düzenlediği “en iyi 10 diyet” listesi, şu şekilde sıraladandı.

10’uncu: Ornish
Haber dergisinin hazırladığı yılın en iyileri listesinde, 10’uncu sırada Dr. Dean Ornish’in diyeti yer alıyor. Dr. Ornish; bu diyetin, kalp hastalıklarını geriletebileceğini söylüyor.

9’uncu: The Biggest Loser
Popüler bir televizyon şovu tarafından meşhur edilen ve “en büyük kaybeden” anlamına gelen “The Biggest Loser” diyetinin basit bir formülü var: Doğru beslen ve egzersiz yap.

8’inci: Jenny Craig
Jenny Craig; önceden paketlenmiş öğünleriyle, size neyi ne zaman yemeniz gerektiğini söylüyor. 70 öğün seçeneği ve birebir danışmanlık hizmeti mevcut. Haftada 100 dolar civarında bir maliyet söz konusu.

7’nci: Volumetrics
Volümetrik, yani hacimsel diyette yemeye odaklanacağınız besinler; nişastasız sebzeler ve meyveler, yağsız süt ve et suyu içeren çorbalardır. Tabii, hacim kısıtlaması şartıyla…

6’ncı: Flexitarian
Flexitarian, iki ingilizce kelimenin birleşiminden oluşan bir kelimedir; Flexible (Esnek) ve Vegetarian (Vejetaryen). Yazar ve diyetisyen Dawn Jackson Blatner; Fleksitaryenlerin daha çok et yiyenlere oranla, %15 daha düşük kiloda olduklarını ifade ediyor.

5’inci: Weight Watchers
Bu diyette yediğiniz her yiyeceğin besin değerine ve vücutta yakılma zorluğuna göre bir puanı vardır. U.S. News’a göre; bu diyet, takip etmesi en kolay olan ve en iyi kilo kaybettiren diyet.

4’üncü: Akdeniz
Akdeniz diyeti; koroner arter hastalıklarına bağlı ölümlerin, Amerika’ya göre %20 düşük olduğu Yunanistan’ın Girit Adası’ndan geliyor.

3’üncü: Mayo Clinic
Mayo Clinic diyeti, sizi televizyon karşısında yemek gibi zararlı alışkanlıklardan kurtulmak ve egzersiz yapmak gibi; yeni, sağlıklı alışkanlıklar edinmek için teşvik eder.

2’nci: TLC
TLC diyeti’nin açılımı “Therapeutic Lifestyle Changes”, yani Tedavi edici Yaşam tarzı Değişikliği’dir. Kızartmalara, yağlı etlere ve tam-yağlı süt ürünlerine veda edin. Kilit nokta; yediğiniz yağ miktarını, özellikle kolesterolünüzü yükselten, doymuş yağları azaltmaktır.

1’inci: DASH
DASH diyeti 5’inci defa en iyiler listesinde birinci seçildi. DASH’in açılımı Dietary Approaches to Stop Hypertension, yani Hipertansiyonu Durdurmak için Diyet Girişimi’dir. Bu diyetin amacı; yüksek kan basıncını düşürmeye veya önlemeye yardımcı olmaktır. Ayrıca bel çevrenizi biçimlendirmeye, diyabet ve bazı kanserlerin gelişim riskini azaltmaya da yardımcı olur.